YKS’ye son 15 gün

BOL BOL DENEME ÇÖZÜN
Salim Ünsal (eğitim uzmanı):

Son günlerde yapılacak en verimli çalışma biçimi sıkça sınav denemesi çözmek. Bu denemeler için hem ÖSYM’nin özellikle son 5 yılda uyguladığı sınavları çözün. Aday bu yöntemle gerçek sınav deneyimini de arttırmış olur. Okuma, anlama, problem çözme, zamanlama ve kodlama gibi konularda otomatizm kazanır. Sınava yeterli hazırlık yapamadığını ve eksik konusunun çok olduğunu düşünen adaylar, bu kalan zaman dilimi içinde bazı derslere ve o derslerin bazı ünite ve konularına ağırlık da verebilirler. Bunun için de puan getirisi yüksek dersler ve soru çıkma olasılığı yüksek olan konulara odaklanılmalı.

FAST FOOD VE ABUR CUBUR YEMEYİN
Özgür Akoğlan (İstanbul Ayvansaray Üniversitesi psikolojik danışman ve rehber öğretmen):

Ders çalışma sürelerinizi 2 saatten aşağı çekmeyin. Unutmayın sınavda 2 saat 15 dakika oturacaksınız, fiziksel olarak alışmanız lazım. Fark derslerinden bol soru çözün. Çalışırken kusursuz ve sessiz ortamlarda çalışmayın, müzik dinleyerek ya da televizyon karşısında çalışmayın. Çünkü beynimiz koşullanır, sınavda aynı ortamı arar. Okuma hızını artırmak için 30 dakika kitap okuyun. Unutmayın hızlı okuma dikkat eksikliğini azaltır. A vitamini içeren besinler tüketmeye devam edin. Sabah en geç 07.00’de uyanıp kahvaltıyı 08.00’den önce bitirin. Sınav öncesi sindirim bitmeli. Fast food ve abur cuburdan uzak durun. Bu gıdaların bozduğu kan şekeri dengeniz, enerji dalgalanmalarıyla konsantrasyonunuz üzerinde olumsuz etkiye sebep olur.

SON GÜN KIRLARA, SAHİLLERE GİDİN
Ferhan Bıçakcılar (uzman klinik psikolog):

Sınavdan önceki günü çok abartılı yaşamamaya özen göstermeli. Burada anne-babalara da görev düşüyor. Bugün için kıra gitmek, denize veya şehir dışına hava almaya gitmek gibi fazladan bir program yapmaya çalışmayın. Deneme sınavlarına nasıl hazırlandıysanız öyle hazırlanmalı. Güneş yanığı, böcek sokması ya da talihsiz kazalar gibi durumlarla sınavınızı riske atmamalısınız.

SINAV YERLERİ BELLİ OLDU
Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından 26-27 Haziran’da uygulanacak olan Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı’na (2021-YKS) giriş belgeleri erişime açıldı. Adaylar, sınava girecekleri yer bilgisini gösteren Sınava Giriş Belgesi’ni, ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden 10 Haziran saat 09.00’dan itibaren T.C. kimlik numaraları ve aday şifreleriyle edinebilecekler.

 

scroll to top