Demir yollarında trafik güvenliği 1188 kontrollü hemzemin geçitle artırıldı

AA muhabirinin derlediği bilgiye göre, Dünya Demiryolu Topluluğu (UIC) tarafından düzenlenen 10 Haziran Uluslararası Hemzemin Geçit Farkındalık Günü, Türkiye’de de TCDD’nin etkinlikleriyle kutlanıyor. 40 ülkede düzenlenen Hemzemin Geçit Farkındalık Günü, hemzemin geçitlerdeki tehlikeler konusunda kamuoyunu bilinçlendirmeyi amaçlıyor.

TCDD, kara yoluyla aynı düzeyde bulunan demir yolu geçidi olarak adlandırılan hemzemin geçitlerde olumsuzlukları en aza indirmek için kurum içi eğitim, vatandaşı bilinçlendirme, teknolojik altyapı çalışmaları yapıyor.

Hemzemin geçitlerin “Demiryolu Hemzemin Geçitlerinde Alınacak Tedbirler ve Uygulama Esasları Hakkındaki Yönetmelik” hükümlerine uygun hale getirilmesi amacıyla faaliyetler yürütülüyor.

Yapılan iyileştirmeler neticesinde 2003’te 4 bin 810 olan hemzemin geçit sayısı, yüzde 44 azaltılarak 2020 sonu itibarıyla 2 bin 681’e düştü. Aynı dönemde 558 olan kontrollü hemzemin geçit sayısı da yüzde 113 artırılarak 1188’e çıkarıldı.

Hemzemin geçitlerin yönetmeliğe uygun hale getirilmesine yönelik işaret levhası konulması, kauçuk kaplama, bariyer tesis edilmesi, görüş mesafesi iyileştirmesi gibi çalışmaların yanında, geçitlerde makinist uyarı sistemi ve kamera kurulumu gibi ilave tedbirler alınıyor.

Genel Müdürlük, kara yolu araç trafiğinin yoğun olduğu hemzemin geçitlerin alt ve üst geçit yapım çalışmalarını da sürdürüyor.

TCDD tarafından yapılan çalışmalarla hemzemin geçitlerde meydana gelen kaza sayısında 2003 yılına göre 2020 sonu itibarıyla büyük oranda azalma sağlandı.

Hemzemin geçitlerde olumsuzluklara anında müdahale amacıyla TCDD Alo 131 Acil İhbar Hattı devreye alındı. TCDD ekipleri, günlük ortalama 800 ihbarla olaylara müdahale ediyor.

“Demir yollarında 2 bin 681 hemzemin geçit hizmet veriyor”

TCDD Genel Müdürü Ali İhsan Uygun, AA muhabirine, 2021’in “Emniyet Yılı” ilan edildiğini belirterek, “Hedefimiz can ve mal emniyeti bakımından daha güvenli demir yolu ağı kurmak.” dedi.

“Tam Saha Emniyet” başlığı altında çeşitli önlemleri sürekli takip edip sonuçlandırma konusunda kararlı olduklarını kaydeden Uygun, “Hemzemin geçitlerde vatandaşlarımız bizim paydaşlarımız. Onları bilgilendirmek ve eğitmek için çalışıyoruz.” diye konuştu.

Türkiye’de 2019 yılında 106, 2020 yılında 65, 2021 yılında ise 20 hemzemin geçit kazasının meydana geldiği bilgisini veren Uygun, bilinçlendirme ve altyapı çalışmalarıyla kaza oranlarında önemli düşüş kaydedildiğini söyledi.

Olumsuzlukların sürücülerin hemzemin geçitlerden kontrolsüz geçmeleri ile işaret ve işaretçilere dikkat etmemelerinden kaynaklandığını belirten Uygun, “Türkiye’de demir yollarında 2 bin 681 hemzemin geçit vatandaşlara hizmet veriyor. Olayların çoğu dikkatsizlik ve kurallara uymamaktan meydana geliyor. Trenlerin ortalama hızda ani duruş mesafesi 750-1000 metre olarak hesaplanıyor. Hemzemin geçitlerde dikkatsizlik can kaybı, maddi zarar ve zaman kaybına neden olabiliyor.” ifadelerini kullandı.

Demir yolu geçitlerinde yaklaşan tren olasılığına karşı ikaz işaretlerine ve cihazlarına dikkat edilmesi gerektiğini vurgulayan Uygun, şunları kaydetti:

“Hemzemin geçitlerde geçiş üstünlüğü her zaman demir yolu araçlarındadır. Tren geliyorsa tüm yaya ve kara yolu araçları kesinlikle durmalı ve trene yol vermelidir. Hemzemin geçitlerde her zaman yanıp sönen lambalar, zil ve/veya bariyerler olmayabilir ya da çalışmayabilir. Bu nedenle durun, dikkatle bakın ve dinleyin. Yaklaşan tren olmadığından ve geçişin güvenli olduğuna emin olun.”

scroll to top