Dünyanın en eski gülücüğü Gaziantep Arkeoloji Müzesi’nde sergilenecek

Karkamış Antik Kenti’nde gün yüzüne çıkarılan ve üzerinde gülücük ifadesi bulunan 3 bin 700 yıllık matara, Gaziantep Arkeoloji Müzesi’nde ziyarete açılıyor. Gaziantep Müze Müdürü Özgür Çomak, Karkamış Antik Kenti’nin dünyanın önemli antik kentlerinden biri olduğunu ve Cumhuriyet döneminden beri dönem dönem kazı çalışmalarının yapıldığını söyledi.

Fırat Nehri kıyısındaki Karkamış’ın Hitit döneminin başkenti olduğunu ifade eden Çomak, önemli eserlerin çıktığı antik kentte şu anda da Prof. Dr. Nikolo Marchetti tarafından kazı çalışmalarının sürdüğünü belirtti.

Çomak, çıkarılan eserler arasında, üzerinde gülümseme ifadesiolan  su matarasının da bulunduğuna dikkat çekti.

DÜNYADAKİ İLK EMOJİLİ ESER

Çomak “Tek kulplu bir matara, pişmiş topraktan yapılmış, Orta Tunç Çağı’na ait bir eser. Günümüzden yaklaşık 3 bin 700 yıl öncesine ait bir eser. Dünyadaki ilk gülümseyen emojili bir eserimiz” diye konuştu.

Eserin yakın zamanda müzede yerini alacağını aktaran Çomak, “Bu eserimizin bütün müzecilik işlemlerini bitirdik. İlk bulunduğu zamanda çok parçalı halde çıkmıştı. Restore edildi, restore edildikten sonra şu an bulunduğumuz salonda geçici sergilemeyle ziyaretçilerimize sunmayı düşünüyoruz” dedi.
Çomak, eseri sosyal medyada paylaşınca çok güzel yorumlar aldığına işaret ederek, “Günlük yaşamımızda her gün kullandığımız emojinin 3 bin 700 yıl önceki bir gülümseme olması, tabii ki merak oluşturuyor” dedi.

 Karkamış Antik Kenti kazıları

Milattan önce 2. binyılda Anadolu’da hüküm süren Hitit İmparatorluğu’nun güneydeki başkenti Karkamış Antik Kenti’ndeki kazılarda yer alan isimler:

-İtalya’nın Bolonya Üniversitesi Arkeoloji Bölümünden Prof. Dr. Nicolo Marchetti

-İstanbul Üniversitesinden Doç. Dr. Hasan Peker Başkan 

-İstanbul Üniversitesi’nden Prof. Dr. Refik Duru ve Prof. Dr. Belkıs Dinçol

-Gaziantep Üniversitesi’nden Prof. Dr. Mustafa Özakça

-Kültür ve Turizm Bakanlığı, İtalya Dışişleri Bakanlığı, İtalya Eğitim Bakanlığı, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve SANKO Holding

scroll to top