Müze hazır ama eserler satılmış

Tarihçi Prof. Dr. Semavi Eyice’nin Bostancı’daki evinde bulunan paha biçilmez tablo ve eşyaların, Eyice’nin 3 üvey kızı tarafından 200 bin liraya satıldığı ortaya çıktı. Prof. Dr. Eyice’nin tabloları ve eşyaları, Fatih Belediyesi tarafından tashih edilen bir köşkte Prof. Dr. Semavi Eyice’nin, ‘hatıra evi’ olarak sergilenmesi planlanıyordu.

Ancak Prof. Dr. Eyice’nin ölümünde 2 yıl sonra tablo ve eşyalar İstanbul’da bulunan bir antikacıya satıldı. İddiaları doğrulayan antikacı, “Prof. Dr. Semavi Eyice’nin çeşitli eşyaları satmamız için hocanın kızları bize geldi. Biz de eşyaları satın aldık. 10-15 gün içinde hocanın bütün eşyaları satıldı. Şu an elimizde Prof. Dr. Eyice’nin sadece birkaç bakır eşyası kaldı” dedi.

Aynı zamanda Prof. Dr. Semavi Eyice’nin 3 üvey kızı hocanın eşyalarını sattıklarını kabul etti. 

Müzeye bağışlanması beklenen eserler arasında, Hamit Aytaç ait Besmele, Şevket Dağ ait yağlı boya tablo, Fransa La Légion D’Honneur Devlet Nişanı ve belgesi, Belçika Kraliyet Akademisi Nişanı, Humboldt Ödülü, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Nişanı, Türkiye Diyanet Vakfı İslam Ansiklopedisi Hizmet Ödülü, Nadide Hat Eserleri, Sultan II. Abdülhamid’in 1300 / 1882-1883 Tarihli Tuğrası (Zerendud), Türkiye Bilimler Akademisi Ödülü, Atatürk Kültür Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Hizmet Ödülü, Mekteb-i Tıbbiye’nin Galatasaray’daki Binasını Gösterene Tek Nüsha, 1928 Tarihli Topkapı Sarayı Babüssaade Kapısı’nı Gösteren Yağlı Boya Tablo, İstanbul Panoraması Gösteren Orijinal Bir Gravür, Orijinal Bez Haritalar, Semavi Eyice’nin Babasından Kalma Askeri Eşyalar yer alıyor. 

Tabloları ve eşyaları satın alan antikacı Kamil Yavuz, “Bize gelen eşyaların hepsi de 10- 15 gün içerisinde satıldı. Zaten bize verilen eşyalarda çok değerli bir eşya yoktu. Şu an sadece Prof. Dr. Semavi Eyice’nin birkaç bakır eşyası kaldı. Onun haricinde pek bir eşya kalmadı. Hepsi satıldı” dedi. 

Prof. Dr. Semavi Eyice’nin Bizans sanatı konusunda dünya çapında bir olduğunu söyleyen Sit Alanları Alan Yönetimi Kurucu Başkanı İhsan Sarı ise, “Hocamız için bir hatıra evi yapmak istedik. Bu durumla ilgili bazı görüşmelerimiz oldu.Ancak şu an geldiğimiz noktada hocanın evindeki bütün tabloların ve kullandığı eşyaların 200 bin liraya kızları tarafından satıldığını öğrendik” diye konuştu.  

Prof. Dr. Semavi Eyice’yi tarihin karanlık noktalarına sevk etmeye kimsenin hakkı olmadığı vurgulayan Sarı, “Ancak bu eserler satılınca anı müzesinin hiçbir anlamı kalmadı. Prof. Dr. Semavi Eyice’nin yasal mirasçısı olan bu 3 kızından bu eserleri bir şekilde geri alıp müze evine geri getirmesini rica ediyorum” dedi.

İşte eserlerden diğer kareler…

scroll to top