Yan etkilerden çekindi, aşı olmadı… ‘Kızımı bu kadar genç kaybedeceğimi düşünmezdim’

Son açıklanan küresel verilere göre, uygulanan Covid-19 aşılarının toplam sayısı 3,22 milyarı geçti. Bu da her 100 kişinin 42’sinin aşılandığı anlamına geliyor. Ancak bu oran halen yeterli değil. Özellikle mutasyonlu varyant virüslerin hızla yayılmaya devam ettiği günümüzde uzmanlar Covid-19 pandemisini sona erdirmek, yaklaşık iki yıldır yaşadığımız can kayıplarının ve acıların önüne geçmek için tek şansımızın bağışıklık seviyesini en az yüzde 70’lere çekmek olduğunu altını çize çize söylüyor.

Son olarak geçtiğimiz hafta perşembe günü ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) Direktörü Dr. Rochelle Walensky, son 6 ayda ABD’de Covid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin yüzde 99,5’inin aşılanmamış kişiler olduğunu söyledi.

Bu oranın virüs kaynaklı ölümlerin neredeyse tamamen önlenebilir olduğu anlamına geldiğini söyleyen Walensky, “Covid-19 kaynaklı her türlü acı ve ölüm trajiktir. Aşıların ülkemiz genelinde herkes için ulaşılabilir halde olmasıyla, görmekte olduğumuz acılar ve kayıplar tamamen önlenebilir hale gelmiştir” diye konuştu.

Walensky, şu an ABD’deki vakaların yüzde 25’ini oluşturan Delta varyantının ne kadar tehlikeli olduğunun da bir kez daha altını çizdi ve “Özellikle Güney, Doğu ve Ortabatı bölgelerinde aşılama oranının yüzde 30’un altında kaldığı 1000 kadar şehirde yaşayanlar en hassas durumda olanlar” diye konuştu.

scroll to top