Çin yapay Güneş’in ardından yapay Ay inşa etti: Taykonotlar Dünya’nın uydusunda inşaat yapmayı öğrenecek

Çinli bilim insanları, gelecekteki keşif misyonları için taykonotların hazırlamalarına yardımcı olmak amacıyla  Dünya’nın uydusuna benzer yer çekimine sahip bir “yapay Ay’ inşa etti.

 South China Morning Post’un haberine göre Yapay Ay, Çin’in Jiangsu eyaletindeki Xuzhou kentinde bulunuyor. 

Öte yandan, şu anda Dünya’da düşük yer çekimini simüle etmek, serbest düşüşe giren ve  ardından havaya geri tırmanabilen bir uçak kullanmayı gerektiriyor ve bu işlemi gerçekleştirmek dakikalar sürüyor. 

AY’IN YÜZEYİNDEKİNE BENZER MATERYALLERLE DONATILDI

Ancak, Çinili bilim insanları 1,2 metrekarelik küçük bir odadan oluşan yeni Ay simülatöründe, düşük veya sıfır yer çekimin ayarının istenildiği sıklıkta kullanılabildiğini ve saniyeler içinde hazır olduğunu bildirdi. Simülatörde aynı zamanda, Ay’ın yüzeyinde bulunanlar kadar hafif kayaların ve kum tanelerinin bulunduğu bir yüzey oluşturulduğu aktarıldı. 

Diğer taraftan Ay’daki yer çekimi kuvveti,  Dünya’dakinin altıda biri kadar ve yapay yerçekimi odasının içinde ekip, düşük bir yerçekimi kuvvetinin “havaya yükselme etkilerini” simüle etmek için güçlü bir manyetik alan kullanıyor.

DAHA ÖNCE GERÇEKLEŞTİRİLEMEYEN DENEYLER YAPILABİLECEK

Çin Madencilik ve Teknoloji Üniversitesi’nden baş bilim insanı olan Li Ruilin, “Darbe testi gibi bazı deneyler sadece birkaç saniyeye ihtiyaç duyarken, sünme testi gibi diğer deneyleri birkaç gün sürebilir. Yapay Ay, daha önce gerçekleştirilemeyen çalışmaların yapılmasını sağlayacak” dedi.

NOBEL ÖDÜLLÜ FİZİKÇİDEN İLHAM ALINDI

Ruilin, havaya yükselmek için manyetik alanların kullanılması fikrinin, bir kurbağayı uçurmak için 2000 yılında mıknatıs kullanan Rus fizikçi Andre Geim‘den alındığını söyledi. Geim, bir karbon atomu olan grafenin iki boyutlu olarak üretilmesine ilişkin yaptığı  çalışmalardan dolayı 2010 yılında asistanı Konstantin Novoselov ile birlikte Nobel Fizik Ödülü’nü kazandı.

GEİM: MANYETİK HAVAYA YÜKSELME İLE ANTİ YER ÇEKİMİ AYNI ŞEY DEĞİL

Geim, South China Morning Post’a yaptığı açıklamada, çalışmalarının  uzay araştırmalarında uygulamalara yol açtığını görmekten memnun olduğunu söyledi ve ‘manyetik havaya yükselmenin anti-yerçekimi ile aynı şey olmadığını’ açıkladı. Bununla birlikte, manyetik alanlar kullanarak mikro yer çekimini taklit etmenin çok değerli olabileceği durumlar olduğunu söyledi.

RUSYA VE ÇİN 2030 YILINA KADAR AY’DA ÜS KURMAYI HEDEFLİYOR

Çin, 2030 yılına kadar Ay’a taykonot göndermeyi ve bu on yılın sonuna kadar Rusya ile ortak bir projede Dünya’nın uydusunda bir üs kurmayı hedefliyor. 

Yapay Ay’ın  bilim insanlarının taykonotların egzersizleri planlamalarına ve düşük yerçekiminde inşaat yapmaya hazırlanmalarına izin vererek, Ay’a yapılacak gelecekteki görevlerde önemli bir rol oynaması bekleniyor.

EKİPMANLAR AY’A GİTMEDEN ÖNCE TEST EDİLEBİLECEK

Böylelikle, uzmanlar, Ay yüzeyinde gerçek, canlı bir projeyi bozabilecek yanlış hesaplamaları önleyerek Ay’a gitmeden önce ekipmanları test edebilecekler. 

ÇİN’iN YAPAY GÜNEŞ’İ REKOR KIRMIŞTI

Öte yandan, bu ayın başında Çin’in Hefei kentinde yer alan ve ‘yapay Güneş’ olarak anılan nükleer füzyon reaktörü, 70 milyon derecede 17 dakikadan fazla çalıştıktan sonra yeni bir dünya rekoru kırdı. Uzmanlar, durumun dünyanın temiz bir gelecek arayışında önemli bir dönüm noktası olduğunu söyledi.

scroll to top