BM Genel Sekreteri Guterres: Karadeniz’deki tahıl anlaşmasına Türkiye’nin yardımlarıyla ulaşıldı

Son dakika haberi! Dünyanın dört bir yanından 150’den fazla devlet başkanı ve hükümet başkanının katıldığı Birleşmiş Milletler (BM) 77. Genel Kurulu görüşmeleri, yoğun güvenlik önlemleriyle ABD’nin New York kentinde başladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün liderlere hitap edecek.

ABD’nin New York’ta düzenlenen Birleşmiş Milletler (BM) 77. Genel Kurulu görüşmeleri, yerel saatle 09.00’da (TSİ 16.00) başladı. Dünya liderleri, BM zirvesinde “İç İçe Geçmiş Sınamalara Dönüştürücü Çözümler için Dönüm Noktası” teması altında Soğuk Savaş’tan bu yana görülmemiş şekilde dünya düzenini kutuplaştıran Ukrayna savaşı, artan gıda fiyatlarının dünyanın dört bir yanındaki insanlar üzerindeki etkisi, küresel ekonomiyi sarsan enerji krizi ve Pakistan’daki sel felaketi gibi iklim değişikliğine ilişkin endişeler dahil küresel zorluklara çözümleri ele alacak.

Ukrayna’dan şimdiye kadar 1 milyon 43 bin 286 bin tonu aşkın tahıl sevkiyatı gerçekleşti.

26 Eylül’e kadar sürecek olan bu yılki Genel Kurul görüşmeleri Covid-19 salgını nedeniyle alınan tedbirler kapsamında 2 yıl sonra tamamen yüz yüze gerçekleştiriliyor.

GUTERRES: DÜNYA BÜYÜK TEHLİKEDE

BM Genel Sekreteri Guterres, küresel bir gıda krizini tetikleyen Rusya ile Ukrayna arasındaki çatışmaya ilişkin “Karadeniz’deki tahıl anlaşmasına Türkiye’nin yardımlarıyla ulaşıldı” dedi.

“Jeopolitik bölünmüşlükler Güvenlik Konseyi’nin işleyişini, uluslararası hukuku ve işbirliğini baltalıyor. Bu şekilde devam edemeyiz” diyen Guterres dünyanın “büyük tehlike”de olduğunu söyledi.

TAHIL KORİDORU ANLAŞMASI HAKKINDA

Ukrayna savaşıyla birlikte başlayan tahıl krizinde düğüm geçen Temmuz ayında İstanbul’da çözülmüştü.

Tahılın ukraynadan sevkiyatını sağlayacak anlaşma Cumhurbaşkanlığı Dolmabahçe Çalışma Ofisinde 22 Temmuz’da imzalandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan himayesindeki anlaşmayı Türkiye adına Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Rusya adına Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Ukrayna adına Altyapı Bakanı Oleksandr Kubrakov ve imza törenine tanıklık eden BM adına Genel Sekreter Antonio Guterres imzaladı.

scroll to top